آکا: عوارض نادر اما دردناک پروتز سینه!

آکا:  

4 سال قبل عمل پروتز سینه انجام دادم و هیچ مشکلی نداشتم. اندامم دلپذیر شده بود و اعتماد به نفس زیادی هم پیدا کرده بودم. تا اینکه حدود 5 ماه قبل سنگینی، سفتی و درد مختصری در سینه هایم احساس کردم. ابتدا فکر می کردم طبیعی است و شاید هورمونی باشد ولی این طور نبود. از یک ماه قبل، درد هر روز شدیدتر می شد تا اینکه دیگر حتی نمی توانستم در محل کارم حاضر شوم یا حتی بخوابم. مسکن های زیادی مصرف کردم ولی هیچ کدام اثربخش نبودند. به پزشک مراجعه کردم و بعد از معاینه معلوم شد اطراف پروتز ها فیبروز ایجاد شده و پروتزها باید زودتر خارج شوند، اما من هیچ تمایلی به خارج کردنشان ندارم و دنبال راه حلی هستم تا فاقد جراحی این مشکل برطرف شود…

نگاه فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی
دکتر حمید ملکان راد، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش

علت فیبروز پروتز پستان ناشناخته است
علت این پدیده هنوز ناشناخته است ولی ممکن است عواملی در کم و زیاد کردن احتمال بروز این مشکل نقش دارا باشند. تجربه نشان می دهد اگر سطح پروتز ناصاف باشد و زیر عضله تعبیه شود، احتمال بروز فیبروز کمتر خواهدشد. صاف بودن پروتز و قرار دادن آن زیر بافت پستان یا آغشته کردنش قبل از جایگذاری، احتمال بروز فیبروز را بالا می برد. وقتی پروتز در بیماری درد ایجاد می کند، اولین راهکار، تجویز داروهای مسکن است. گاهی هم داروهای کورتونی طولانی اثر تزریق می شود به این امید که بتوان روند تشکیل فیبروز را متوقف کرد ولی این اقدام ها تقریبا بی نتیجه اند. این افراد اغلب از درد زیادی رنج می برند و به نظر می رسد که از جراحی دوباره هم نگران هستند ولی می توانند بلافاصله بعد از خارج کردن پروتز قبلی، پروتز جدیدی بگذارند. البته باید بدانند که احتمال فیبروزه شدن پروتز بعدی هم وجود دارد. ماساژدادن پستان چند هفته بعد از عمل برای باز کردن فضای کافی در اطراف پروتز تا حد زیادی احتمال بروز فیبروز را کاهش خواهد داد.

نگاه فوق تخصص جراحی پلاستیک وترمیمی
دکتر سیدمهدی موسوی زاده ، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بهشتی

پروتز پستان دو نوع عارضه دارد
برخی عوارض ناشی از گذاشتن پروتز پستان زودرس و برخی دیررس هستند. زودرس ترین عارضه پروتز عفونت بعد از عمل جراحی است که معمولا به درمان دارویی پاسخ مناسبی نمی دهد و تنها راه درمان آن خارج کردن پروتز است. در صورت ایجاد عفونت، گذاشتن پروتر بعدی به 6 ماه بعد موکول می شود. عوارض دیررس اما متعددند؛ یکی از آنها پارگی پروتز است که با آمدن پروتزهای نوین به بازار کمتر شاهد آن هستیم. در این نوع از پروتز حتی اگر پارگی اتفاق بیفتد، امکان نشت مواد مایع به داخل پستان موجود نیست. بعضی پروتزها هم محتوی آب و نمک اند و اگر پاره شوند، ناگهان حجم پستان کاهش می یابد. در هر صورت پروتز پاره، باید خارج شود چون ناهماهنگی در شکل پستان پدید می آورد.
عارضه دیررس و نادر دیگر کپسولار کنتراکچر یا ایجاد بافت فیبروز سفت به دور پروتز است که نهایتا باعث می شود پزشک مجبور به خارج کردن پروتز شود. این عارضه معمولا بعد از 5-4 سال ظاهر می شود و بیمار مبتلا به آن از سفتی پستان و درد شکایت می کند. احتمال بروز کپسولارکنتراکچر نیز با آمدن پروتز های تکسچر نوین کاهش پیدا کرده ولی به صفر نرسیده است. بهترین روش برای تشخیص تغییر شکل پروتز مانند پارگی یا جابجا شدن آن، ام آرآی است ولی تشخیص کپسولار کنتراکچر با معاینه معمولی هم امکان پذیر خواهدبود.


.

منبع :