آکا: متخصص زنان و زایمان تاکید کرد

ضرورت انجام 4 سونوگرافی در طول بارداری

یک متخصص زنان و زایمان گفت: برای خانم هایی که دوران بارداری بدون مشکلی را سپری می کنند لازم است تا پایان این دوره چهار سونوگرافی انجام دهند.

آکا: ضرورت انجام 4 سونوگرافی در طول بارداری

فارس نوشت :
ندا مقتدری اصفهانی در گفت وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار کرد: معمولا تصور رایج این است که سونوگرافی وقتی لازم می شود که مشکلی به وجود آید یا بارداری رخ دهد اما برای اینکه بتوان بارداری بی خطر و سالمی را سپری کرد، سونوگرافی های پیش و در طول دوران بارداری پیشنهاد می شود.
وی به لزوم انجام سونوگرافی پیش از اقدام به بارداری برای زنان اشاره و تصریح کرد: سونوگرافی پیش از بارداری به سالم بودن رحم (از نظر ناهنجاری ها)، وجود فیبروم ها یا پولیپ، کیست های تخمدانی و بسیاری از مشکلات رحمی کمک می کند، همچنین با این عمل می توان زمان تخمک گذاری را هم مشخص کرد.
متخصص زنان و زایمان ادامه داد: در سونوگرافی اول حتما باید قلب جنین را رؤیت کنیم که توصیه می شود همه مادران باردار در هفته پنجم بارداری (بعد از اولین روز آخرین قاعدگی) سونوگرافی داشته باشند.
وی به سونوی مرحله دوم اشاره کرد و افزود: برای سونوگرافی دوم (هفته 11 تا 14 بارداری) که اصطلاحا به آن سونوگرافی ان.تی می گوییم معیارها و استانداردهایی وجود دارد که بر اساس آن می توان حدس زد که اختلال کروموزومی مانند نشانگان داون وجود دارد یا خیر.
مقتدری اصفهانی با اشاره به اینکه در هفته های 18 تا 22 بارداری جنسیت، دست و پا، تعداد انگشتان، صورت، وضع لب ها، گوش، چشم، دیافراگم، ستون فقرات، کلیه ها، مثانه و معده پر از مایع و چهار حفره ای بودن قلب جنین بررسی می شود، تصریح کرد: زنان بارداری که به سونوگرافی دسترسی دارند، بهتر است بعد از هفته شانزدهم بارداری، سونوگرافی برای تشخیص ناهنجاری های جنین انجام دهند زیرا رؤیت اندام های کوچک جنین در این زمان بهتر میسر است.
وی با تاکید بر اهمیت وزن گیری جنین در نیمه دوم سه ماهه سوم بارداری گفت: سونوگرافی 28 هفتگی، برای تعیین وزن جنین است که از روی منحنی های استاندارد وزن ایده آل (با توجه به هفته) اندازه گیری می شود، همچنین دور سر، طول استخوان ران و دور شکم اندازه گرفته شده روی منحنی قرار می گیرد و وزن جنین تخمین زده می شود.
این متخصص زنان و زایمان با اشاره به رواج سونوگرافی های سه بعدی و چهار بعدی اظهار کرد: این نوع از سونوگرافی که امروزه بسیار رایج شده هزینه زیادی دارد و سازمان های بیمه گر هم هزینه آن را پرداخت نمی کنند.
وی با تاکید بر اینکه سونوگرافی سه بعدی و چهار بعدی برای جنین ضرری ندارد، عنوان کرد: در سونوگرافی چهار بعدی حرکات جنین مثل باز و بسته کردن دهان و حرکت دادن دست ها و پاها کاملا دیده می شود که معمولا برای دیدن بافت نرم استفاده می شود تا سطح بدن و شکل بدن جنین دیده شود، این کار برای خانواده ها جذابیت دارد و بیشتر خود مراجعان درخواست چنین سونوگرافی را می دهند.

.

منبع :