آکا:  نوزاد برای بیان نیازهای خود گریه می کند، همانطور که گریه کردن نوزاد نشان دهنده وجود مشکل است، گریه نکردن نوزاد هم نشانه خوبی نیست که در این بخش از آکا به این مطلب می پردازیم.

 گریه نکردن نوزاد نشانه چیست؟

نوزادان به دلیل ضعیف بودن مستعد ابتلا به انواع بیماری‌ها هستند. بیماری‌هایی که شاید والدین چندان با آن ها آشنا نباشند زیرا بیشتر بیماری‌هایی مانند زردی، دل درد و ... در نوزادان بروز می‌کند. غافل از این که بیماری‌های بیشتری در کمین نوزاد تازه متولد شده، هست.
لیپوپروتینوسیس، جزو یکی از نادرترین بیماری‌هایی است که سازمان بیماری‌های نادر مؤسسه ملی سلامت آن را به اثبات رسانده است و نوعی بیماری تغییرات غشایی و مخاطی در دوران نوزادی به شمار می‌رود.

Image result for ‫گریه نکردن نوزاد خطرناک است؟ اکاایران‬‎
استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد ضمن اشاره به اینکه 3 نوع گریه برای نوزادان وجود دارد که نوزاد بلافاصله پس از تشخیص باید به بیمارستان منتقل شود، گفت: گریه نکردن نوزاد خطرناک بوده و علت تنها 2 درصد گریه نوزاد شیر است.
احمد شاه‌فرهت ظهر امروز در کنفرانس علمی تغذیه با شیر مادر در سالن کنفرانس بیمارستان رضوی اظهار کرد: گریه نوزاد از بدو تولد شروع شده و به تدریج بیشتر می‌شود،گریه نکردن نوزاد خطرناک است.
وی، وسیله یا خط ارتباطی شیرخوار با محیط یا مادر را گریه دانست و افزود: سه نوع گریه نوزاد از  جمله گریه همراه با تب، استفراغ، اتساع شکم، گریه ضعیف همراه با ناله و گریه بلند همراه با انحراف چشم‌ها وجود دارد که بلافاصله پس از تشخیص، نوزاد باید به بیمارستان منتقل شود.
استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد در ادامه ضمن اشاره به اینکه در نوزادان نارس کولیک وجود ندارد، اضافه کرد: شیر مادر حاوی ترپیتوفان (یکی از انواع اسیدآمینه‌ها) بیشتر است که سبب خواب نوزاد می‌شود.
شاه‌فرهت متذکر شد: علت تنها 2 درصد گریه نوزاد شیر است و مابقی به عوامل دیگر مرتبط می‌شود.
اگر نوزاد هر نوع عفونت یا هر گونه مشکل مربوط به چشم، گوش یا بینی و یا اختلال در ریتم قلبی داشته باشد، بهتر است پدر و مادر از پزشک مشاوره بگیرند. دلایل بسیار دیگری وجود دارد که ممکن است سبب گریه کودک شود. به طور مثال می تواند به دلیل شکستگی در استخوان باشد که پدر و مادر ممکن است متوجه آن نشوند، یا به دلیل فشار بر سیستم عصبی و مغز، فتق و یا پیچیدن تارهای نازک مو به دور انگشتان دست یا پای کودک باشد، که همه این موارد ممکن است از دید پدر و مادر دور بماند.
اما این یک واقعیت است که کودکی که سالم است و به خوبی نیزتغذیه می شود ممکن است بدون وجود هر گونه مشکل خاصی شدیدا شروع به گریه کند. گریه می تواند ساعت ها ادامه یابد و والدین را به شدت نگران کند. این وضعیت در بین نوزادان بسیار شایع است و معمولا کولیک نامیده می شود. کولیک معمولا در کودکان زمانی که به سن 2 هفتگی می رسند شروع می شود و ممکن است تا سنین 3 تا 4 هفتگی (ماهگی) ادامه یابد. دلیل واقعی کولیک هنوز شناخته نشده است اما پزشکان به بعضی موارد اشاره دارند.
Related image

از علایم این بیماری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- خارش چشم‌ها

- گرفتگی صدا

- زخم‌های پوستی

- زخم‌های مخاطی

- پلاک‌های سخت شده پوستی

- لاک‌های مخاطی

- بزرگ شدن زبان

- بالا رفتن میزان فسفولیپیدها در خون

- افزایش تیورزین در ادرار

- رشد تارهای صوتی

- صرع 

- عقب ماندگی ذهنی

نوزاد مبتلا به لیپوپروتینوسیس قدرت گریستن را هم از دست می‌دهد. در این بیماری مواد گلیکوپروتئین در پوست و غشاهای مخاطی دهان، حلق و حنجره تشکیل می شود و در برخی موارد مناطق احشایی را نیز درگیر می‌کند ولی در اکثر نوزادان در نواحی مانند صورت، گردن و نقاطی از بدن که به هم ساییده می‌شوند، بروز می‌کند. بروز این بیماری باعث می‌شود، تولید انواع کلاژن که کشسانی لازم را به پوست بدن می‌دهد، کاهش یابد.