انزوا و فقدان مهارت‌های اجتماعی عواقب خطرناکی دارد...

حمید پور شریفی درباره سایکوز (روانپریشی) پس از زایمان گفت: سایکوز پس از زایمان، اختلالی است که با شخصیت ارتباط دارد و ماهیت آن با افسردگی پس از زایمان متفاوت است. وی افزود: زایمان فرآیندی استرس‌آمیز است که فرد را نیازمند فرآیندی مقابله‌ای با آن می‌کند.

عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره اظهارداشت: در صورتی که زنان باردار توان مقابله با استرس ناشی از زایمان را نداشته باشند و از طرفی دارای شخصیت شکننده باشند دچار روانپریشی پس از زایمان می‌شوند. وی تصریح کرد: انزوای شدید، پرهیز از روابط اجتماعی و افکار بدبینانه فرد را مستعد سایکوز پس از زایمان می‌کند. پورشریفی افزود: معمولاً افراد منزوی و دوری گزین وقتی در شرایط استرس آمیز قرار بگیرند دچار حمله سایکوتیک (روان‌پریشانه) می‌شوند.

عضو انجمن علمی روانشناسیی بالینی گفت: کنترل و مدیریت استرس پیش از زایمان و داشتن مهارت‌های اجتماعی زمینه ابتلا به سایکوز پس از زایمان را از بین می‌برد. پورشریفی ادامه داد: اگر زنان پیش از بارداری به مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی توجه کنند و از انزوا و گوشه نشینی بپرهیزند می‌توانند از بروز این اختلال جلوگیری کنند.

این متخصص بهداشت روانی درباره راهکارهای درمانی گفت: به طور قطع دارو درمانی و روان‌درمانی باید به موازات هم انجام شود. وی افزود: به دلیل تغییراتی که در انتقال دهنده‌های شیمیایی به وجود می‌آید باید دارو درمانی در نظر گرفته شود، ضمن اینکه روان درمانی می‌تواند در بهبود روابط اجتماعی و آموزش مهارت‌های ارتباطی موثر باشد.

این روانشناس خاطرنشان ساخت: انزوا و فقدان مهارت‌های اجتماعی عواقب خطرناکی دارد که در زنان باردار می‌تواند به سایکوز یا روانپریشی پس از زایمان منجر شود.

منبع : فارس

گردآوری کودک آکا